Sort by

Justin has logged 64 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Edit this entry  
31
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Glenn Miller Story

The Glenn Miller Story

1954
×
★★★
Edit this entry  
31
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★
Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red River

Red River

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★
Edit this entry  
28
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
My Reputation

My Reputation

1946
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★
Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
19
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★½
Edit this entry  
16
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Edit this entry  
15
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Half Brothers

Half Brothers

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★½
Edit this entry  
10
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★
Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry