Sort by

Justy has logged 260 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry