MJ has logged 352 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mine

Mine

2016
×
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
Edit this entry  
25
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★
Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Thelma

Thelma

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Shadows

Shadows

1959
×
★★½
Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★½
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★½
Edit this entry  
05
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry