MJ has logged 49 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★
Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★½
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love Don't Co$t a Thing

Love Don't Co$t a Thing

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
One & Two

One & Two

2015
×
Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
8½

1963
×
★★
Edit this entry  
06
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★
Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
The Revenant

The Revenant

2015
×
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry