Sort by

mia dolan has logged 380 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Lord Fauntleroy

Little Lord Fauntleroy

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miller & Son

Miller & Son

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Off-Piste

Off-Piste

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Edit this entry  
05
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★
Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Queen

The Queen

2006
×
★★½
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
Read the review Edit this entry