Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let's Make Love

Let's Make Love

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joy Division

Joy Division

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Galloping Major

The Galloping Major

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Flying Scot

The Flying Scot

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Madame DuBarry

Madame DuBarry

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Voyage

Fantastic Voyage

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Where Is My Treasure?

Where Is My Treasure?

1916
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
High Crime

High Crime

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Khartoum

Khartoum

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gentle Gunman

The Gentle Gunman

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Full Alert

Full Alert

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
R-Point

R-Point

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Outside the Law

Outside the Law

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Dive at Dawn

We Dive at Dawn

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Samson and Delilah

Samson and Delilah

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pulp

Pulp

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deadfall

Deadfall

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl

The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fan

The Fan

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Running Out of Time 2

Running Out of Time 2

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hindenburg

The Hindenburg

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry