Sort by

James has logged 768 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promised Land

Promised Land

2012
×
Read prior review Edit this entry  
29
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Read prior review Edit this entry  
27
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Time Travel Mater

Time Travel Mater

2012
×
Edit this entry  
24
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Menashe

Menashe

2017
×
Read prior review Edit this entry  
23
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Menashe

Menashe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
Read prior review Edit this entry  
21
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
Read prior review Edit this entry  
20
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
17
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cronos

Cronos

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Devil

Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
Read prior review Edit this entry