James has logged 60 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Grabbers

Grabbers

2012
×
Read prior review Edit this entry  
30
Hamburger Hill

Hamburger Hill

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Walkabout

Walkabout

1971
×
Read prior review Edit this entry  
29
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
Read prior review Edit this entry  
16
Blade

Blade

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jawbone

Jawbone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cyrus

Cyrus

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read prior review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charulata

Charulata

1964
×
Read prior review Edit this entry  
14
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big City

The Big City

1963
×
Read prior review Edit this entry  
12
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Thinner

Thinner

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry  
10
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Driven to Kill

Driven to Kill

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ejecta

Ejecta

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Contraband

Contraband

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry