Sort by

James has logged 38 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
1408

1408

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul Power

Soul Power

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Splice

Splice

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Waltzes from Vienna

Waltzes from Vienna

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Gorgeous Girl Like Me

A Gorgeous Girl Like Me

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Variety

Variety

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry