James has logged 44 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Private Life of Don Juan

The Private Life of Don Juan

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Kind of Loving

A Kind of Loving

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kid Galahad

Kid Galahad

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell's House

Hell's House

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yella

Yella

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
New Police Story

New Police Story

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Titfield Thunderbolt

The Titfield Thunderbolt

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Skeffington

Mr. Skeffington

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Golem

The Golem

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
These Three

These Three

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cabin in the Cotton

The Cabin in the Cotton

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Front Page Woman

Front Page Woman

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead End

Dead End

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Legion

Black Legion

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sparrows Can't Sing

Sparrows Can't Sing

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fire Over England

Fire Over England

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry