• The Criminal Code

    ★★★½

  • Morocco

    ★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★★½

  • Animal Crackers

    ★★★½

  • Murder!

    ★★★

  • À propos de Nice

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • King of Jazz

    ★★★½

  • Ladies of Leisure

    ★★★½

  • The Blue Angel

    ★★★★

  • City Girl

    ★★★★½

  • People on Sunday

    ★★★★

  • Anna Christie

    ★★★

  • Hell's Heroes

    ★★★

  • Their Own Desire

    ★★

  • The Haunted House

    ★★★

  • The Informer

    ★★★★

  • The Steel Road

    ★★★★

  • Woman in the Moon

    ★★★★

  • A Cottage on Dartmoor

    ★★★★½

  • Diary of a Lost Girl

    ★★★★

  • Our Modern Maidens

    ★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★

  • Hallelujah

    ★★★½

  • The Cocoanuts

    ★★★

  • Blackmail

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • When the Cat's Away

    ★★★½

  • Asphalt

    ★★★★

  • Piccadilly

    ★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★★½

  • The Manxman

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • The Last Warning

    ★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★★

  • Show People

    ★★★★

  • The Power of the Press

    ★★★

  • Lilac Time

    ★★★

  • Shiraz: A Romance of India

    ★★★½

  • The Docks of New York

    ★★★★½

  • The Wind

    ★★★★½

  • The Cameraman

  • Our Dancing Daughters

    ★★★

  • Champagne

    ★★★

  • Underground

    ★★★★½

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Speedy

    ★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★½

  • Spies

    ★★★★½

  • Moulin Rouge

    ★★★½

  • Easy Virtue

    ★★★

  • The Farmer's Wife

    ★★★

  • A Girl in Every Port

    ★★★★

  • The Crowd

    ★★★★½

  • Four Sons

    ★★★★

  • Shooting Stars

    ★★★★

  • The Last Command

    ★★★★½

  • The Divine Woman

  • The Circus

    ★★★★½

  • The Battles of the Coronel and Falkland Islands

    ★★★½

  • Downhill

    ★★★½

  • The Jazz Singer

  • The Ring

    ★★★

  • Berlin: Symphony of a Great City

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Cat and the Canary

    ★★★½

  • Underworld

    ★★★★

  • The Way of All Flesh

  • The Unknown

    ★★★★

  • Wings

    ★★★★

  • Children of Divorce

    ★★★