• The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★★

  • Flesh and the Devil

    ★★★★

  • The Winning of Barbara Worth

    ★★★

  • Faust

    ★★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★★

  • The Son of the Sheik

    ★★★

  • The Scarlet Letter

    ★★★★

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★

  • For Heaven's Sake

    ★★★½

  • The Black Pirate

    ★★★½

  • Ménilmontant

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • Stella Dallas

    ★★★½

  • Variety

    ★★★★

  • Tartuffe

    ★★★½

  • The Big Parade

    ★★★★★

  • The Pleasure Garden

    ★★★

  • Master of the House

    ★★★★

  • The Freshman

    ★★★★

  • The Gold Rush

  • Strike

    ★★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • Rebus-Film Nr. 1

  • Seven Chances

  • The Salvation Hunters

    ★★★½

  • The Lost World

    ★★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • The Epic of Everest

    ★★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★★

  • Waxworks

    ★★★½

  • Michael

    ★★★★

  • The Hands of Orlac

    ★★★½

  • The Iron Horse

    ★★★½

  • The Great White Silence

    ★★★★½

  • Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

    ★★★★

  • Girl Shy

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★

  • The Finances of the Grand Duke

    ★★★

  • Meet Jackie Coogan

  • The Ten Commandments

    ★★★½

  • Cœur fidèle

    ★★★★

  • A Woman of Paris: A Drama of Fate

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • The Covered Wagon

    ★★★½

  • The Love Nest

  • The Balloonatic

  • Day Dreams

  • Phantom

    ★★★½

  • The Electric House

  • Häxan

    ★★★★

  • The Frozen North

  • The Blacksmith

  • Nanook of the North

    ★★★★

  • My Wife's Relations

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★

  • Cops

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • Foolish Wives

    ★★★★½

  • The Paleface

  • Orphans of the Storm

    ★★★★

  • The Sheik

    ★★★

  • The Boat

  • The Play House

  • Destiny

    ★★★★

  • The Goat

  • The High Sign