• The Infernal Cauldron

    ★★★

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★½

  • The Melomaniac

  • The Monster

    ★★★½

  • Life of an American Fireman

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • What Happened on Twenty-Third Street, New York City

    ★★★

  • The Man with the Rubber Head

  • Let Me Dream Again

  • Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

    ★★★

  • The One-Man Band

    ★★★½

  • The Kiss in the Tunnel

  • Défilé de voitures de bébés à la pouponnière de Paris

  • Cinderella

    ★★★

  • The Little Girl and Her Cat

  • An Up-to-Date Conjurer

    ★★★

  • The Devil in a Convent

    ★★★

  • The Merry Skeleton

    ★★★

  • Something Good - Negro Kiss

    ★★★★

  • The Temptation of St. Anthony

    ★★½

  • The Magician

    ★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★★

  • Laveuses sur la rivière

  • Bains en mer

  • Douche après le bain

  • Mr. Edison at Work in His Chemical Laboratory

  • Snowball Fight

  • After the Ball

    ★★★

  • Sandow

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • Serpentine Dance

  • Quai de l'Archevêché

  • Panorama de l'arrivée en gare de Perrache pris du train

  • Course en sacs

  • Joueurs de cartes arrosés

  • Baby's First Steps

  • Bicyclist

    ★★★

  • Boules Game

  • Women Fighting

  • Partie de boules

  • The Kiss

  • Arrivée d'un train à Perrache

  • Childish Quarrel

  • Demolition of a Wall

  • Assiettes tournantes

  • Partie d'écarté

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • A Terrible Night

    ★★½

  • A Nightmare

    ★★★

  • The Vanishing Lady

  • Pompiers : attaque du feu

  • Playing Cards

  • Jumping the Blanket

  • Fishing for Goldfish

  • The Blacksmiths

  • Cordeliers' Square in Lyon

  • Baignade en mer

  • Horse Trick Riders

  • Baby's Meal

  • Bocal aux poissons-rouges

  • The Photographical Congress Arrives in Lyon

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Annabelle Serpentine Dance

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • The Mechanical Butcher

  • Le maréchal-ferrant

  • Photograph

  • Transformation by Hats

  • Boat Leaving the Port

  • Déjeuner du Chat