Sort by

Juta Jākobsone has logged 40 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
Help!

Help!

1965
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hair

Hair

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
10
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Werewolf

Werewolf

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Red Phallus

The Red Phallus

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
09
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
Vice

Vice

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Edit this entry  
06
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Edit this entry  
06
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★★
Edit this entry