Sort by

‮🐌‬ has logged 506 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
25
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
An American Crime

An American Crime

2007
×
Edit this entry  
23
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everest

Everest

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Switch

The Switch

2010
×
★½
Edit this entry  
14
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
29
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
Edit this entry  
29
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Is King

Black Is King

2020
×
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry