• Spider-Man: No Way Home

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Cinderella

    ★½

  • Dune

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Loki

  • In the Heights

    ★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Two Distant Strangers

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Carmel: Who Killed Maria Marta?

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★

  • Freaky

    ★★★

  • Run

    ★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★

  • Unpregnant

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • A Skeleton in the Closet

    ★★★

  • The Crimes That Bind

    ★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★½

  • Host

    ★★★★

  • Hamilton

  • I'll Be Gone in the Dark

  • Dating Amber

    ★★★½

  • Unsettling Scenes

  • Rhubarb

  • Normal People

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • A Common Crime

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • The Pharmacist

  • The Father

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

  • Shirley

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Black Bear

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • His House

    ★★★½

  • Boys State

    ★★★★

  • Miss Americana

  • History of the Occult

    ★★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • The Devil Next Door

  • Doctor Sleep

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★