julz has logged 302 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Common Crime

A Common Crime

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swimming

Swimming

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★
Edit this entry  
09
Carmel: Who Killed Maria Marta?

Carmel: Who Killed Maria Marta?

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
07
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Safe

Safe

1995
×
★★★
Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry