RSS feed for Gonzo
  • Dear Basketball

    Dear Basketball

    ★★★★

    RIP Mamba.

  • A Dog's Journey

    A Dog's Journey

    ★★★

    I guess I'm really just a sucker for dogs and romantic movies.

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

    Pencil? ✔

    Book? ✔

    Axe? ✔

    Horse? ✔

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

    Squirtle Squad next, please.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Fat Thor is best Thor.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    Game of Thrones: "Hold my fucking wine."

    Man, what a weekend. WHAT. A. WEEKEND.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    All-Time Worldwide Opening Records:
    1. Avengers: Endgame - $1.2B
    2. Avengers: Infinity War - $640.5M
    3. The Fate of the Furious - $541.9M

    So, not only did Endgame make over a billion (yes, a billion) in less than a week, it also made more than the second- and third-best worldwide openings combined.

    Let that sink in.

    On your left, Avatar.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    A Marvel fan's wet dream.

    The End of Evangelion of comic book films.

    A once-in-a-lifetime event never to be replicated.

    THE.

    MOST.

    EPIC.

    SUPERHERO.

    MOVIE.

    EVER.

    Avengers: Endgame, I love you 3000.

  • Hellboy

    Hellboy

    ½

    I can't believe del Toro and Perlman died for this shit.

    This is the work of the devil. Avoid like the plague.

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★½

    The real superhero here is Zachary Levi for carrying this movie by sheer charisma. Without him, this wouldn't have worked.

    Moments like the convenience store scene or the villain's monologue during the final showdown show the elements of a great small-scale superhero movie are there, but they never quite come together in the end.

    And while the whole kid-discovering-his-superpowers bit is fun and refreshing at first, it gets old fast. No amount of self-awareness and humor can mask the tired…

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★½

    I like this one.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★½

    ▶ Marvel Cinematic Universe Rankings

    Who needs Superman when we have Carol Danvers?

    Brie Larson + Samuel L. Jackson = gold. Their buddy comedy chemistry is ON. POINT.

    And as a Skrull fan, I'm ecstatic for what the MCU has done and excited for what's to come.

    Don't listen to the naysayers. If you love the MCU, you'll enjoy this.