JWDM has logged 86 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Edit this entry  
24
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★
Edit this entry  
13
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Outsider

The Outsider

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scandal

Scandal

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bergman Island

Bergman Island

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Croods

The Croods

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sharknado 3: Oh Hell No!

Sharknado 3: Oh Hell No!

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Edit this entry  
17
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
Edit this entry  
12
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
11
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
03
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harvey

Harvey

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry