Sort by

JWer has logged 315 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Timecop

Timecop

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wizards

Wizards

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Edit this entry  
31
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Censor

Censor

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry