Sort by

John Williams has logged 59 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Come and Learn with Pibby!

Come and Learn with Pibby!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mr. Indifferent

Mr. Indifferent

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hercules: Zero to Hero

Hercules: Zero to Hero

1999
×
★★
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Belle's Magical World

Belle's Magical World

1998
×
★★½
Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★★
Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Justice League: Secret Origins

Justice League: Secret Origins

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Marvel Rising: Heart of Iron

Marvel Rising: Heart of Iron

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Leroy & Stitch

Leroy & Stitch

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marvel Studios' 2021 Disney+ Day Special

Marvel Studios' 2021 Disney+ Day Special

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hawkeye

Hawkeye

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Dinosaurs: The True Story

Dinosaurs: The True Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
09
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
03
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

2021
×
★★★★
Edit this entry