Kielan has logged 358 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
A Cold Wind To... Blow The House Down

A Cold Wind To... Blow The House Down

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Olive the Other Reindeer

Olive the Other Reindeer

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
The Savages

The Savages

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Cold Wind To... Blow The House Down

A Cold Wind To... Blow The House Down

2021
×
Read prior review Edit this entry  
01
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inhale, Exhale

Inhale, Exhale

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry