Kadeem has written 26 reviews for films during 2021.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I enjoyed it. It wasn’t as tense and stressful as the first at all, but it still carries that incredible level of suspense. Where I think it falters is the lack of plot development and character development. I feel I really haven’t heard much of an explanation about the actual handling of the alien situation. Like yes, we saw they fell out the sky and started attacking people okay sure. But you can’t tell me there wasn’t more of a…

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★

    There’s something to be said about the universality of this film. We’ve all been Kayla before, having to battle our way through the treacherous middle school landscape. Awkward interactions, anxiety-inducing social events, apathetic classmates. There’s a reason that Middle School is so often touted as the worst time in ones life. It’s that strange period where you have no semblance of who you want to be and where you want to go. You’re still learning so much and growing, that…

  • Eve's Bayou

    Eve's Bayou

    ★★★½

    Raven Symone ain’t got NOTHING on Miss Moselle Baptiste. The movie was definitely filmed very beautifully. I throughly enjoyed all the shots over the Bayou, capturing the mysterious, intoxicating and alluring appeal of Louisiana. The film itself delves deeply into the minds and the ways in which we twist our realities to fit into the narratives we want to create. The movie does this beautifully, interweaving various storylines and foreshadowing events with just enough clarity for you to craft your own ideas of the direction of the story (and most likely be proven wrong). It truly shows that memory is not real.

  • Paprika

    Paprika

    ★★★★

    Absolutely mind-bending, inverting my perspectives and notions of reality and dreams. This movie took me to a place I’ve never nor felt before and left an unshakable imprint. Is the reality we occupy true? Is reality is even a thing? Are we in a simulation, occupying someone else’s dreams? Why haven’t they made me hot, rich n sexy? Y’all I’m feeling a lot, I’m just gonna go to bed...

  • The Intouchables

    The Intouchables

    ★★★

    Okay so let’s address the elephant in the room, the stereotyping and racial tropes presented in this film are not it.

     It’s a glaring indication of the view of race amongst the wealthy white French. An uncouth, lazy black immigrant man who only wants to live off benefit? What racist ass handbook did this come from?! (Google the Sambo if you don’t know already). I think what makes it particularly more egregious is the fact that the storyline is based…

  • Eat Pray Love

    Eat Pray Love

    ★½

    This was one of the more terrible movies I’ve seen. The idea of white Americans using different cultures as a means to discover themselves just doesn’t sit right with me. This movie gives the sense that those cultures don’t have any value outside of what it can do for a woman like Elizabeth. People of color, like in most films, are relegated to background, as just tools for a lost, unsatisfied white woman. Maybe I’m over-analyzing it?... no I’m not. This movie is trash and I hope we grow from tired ass storylines like this.

  • Inception

    Inception

    ★★★★

    Sensational... 😎

  • Our Idiot Brother

    Our Idiot Brother

    ★★★★

    Not going to lie, I really liked this film. It was so feel good yet frustrating at the same time. The sister characters really lacked self-awareness and it was actually getting on my nerves. Obviously, Paul Rudd was my favorite part of the movie (and the few times T. J. Miller showed up). While it’s definitely not a film masterpiece and doesn’t take much thought to watch, it’s nice to just vibe out to.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Literally... 0 bars. The only reason I even gave it a half star more was because the ending was semi-satisfying. However, this is really such a shallow, reductive take on rape culture, entrenched in white feminism. There was really nothing substantial that this movie brought to the table. It doesn’t even take the themes it’s meant to deal with in to any new interesting area. 

    Now don’t get me wrong, I love seeing women win and fuck over shitty men…

  • Barbarella

    Barbarella

    ★★★

    Definitely a product of it’s time. It was quite interesting and delightfully quirky in it’s direction. The thing that most grabbed my attention was the costume design (how could it not she literally changes costume every scene). Felt like I was looking at a retrospective of Paco Rabanne. 

    There was obviously many MANY times I sat through the film just thinking... what the fuck. But it feels like it’s intended purpose (I would recommend being on something for a more sensory experience). Jane is drop dead gorgeous and that’s all I have to say.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film really spoke to me as someone who grew up in a large/major city (New York) for my whole life and seeing the communities around me evaporate in favor of a certain class of people.

    It does a good job of zoning in on that and creating that sense of nostalgia and longing the Jimmie feels for the house. Yet, it becomes more and more apparent that it poses as a crutch for him, keeping him stagnant.

    I don’t…

  • The Last Tree

    The Last Tree

    ★★★½

    So here’s my thing. I love a good visual. Cinematography is what really captures me and keeps into a movie for the long run. While this was filmed very beautifully, I felt the film relied too much on camera gimmicks and tricks to hold the viewer on. The story deserved more presence, dialogue and context for this to be truly fulfilling. It’s a decent film but it had the potential to be a lot more but it just lacked the necessary depth for me.