• Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    Honestly the entire time I was like what the fuck is happening??? I kept thinking oh it MUST finally connect here at points and still nothing. I guess it’s supposed to show the susceptibility of our reality. I don’t know babes, It was mildly interesting atleast.

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    no but like, i no longer am interested in men, i no longer desire to be perceived by men. But seriously I love the way they delve deeply into the intricacies of gender, beauty and desirability interwoven between the movement and trauma of Jules life. Hunter Schafer is fucking amazing, I hope to meet her again one day.

  • The Young Girls of Rochefort

    The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

    I don’t usually like musicals but this one was fairly pleasant. I liked the story and sang along to a few of the tunes throughout the film.

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★★

    Just watched this movie again and it’s still as fresh as the first time around. A film that really touches on the disparities within society according to class, race, and location. Filled with such tension that creeps all over you. France likes to pose itself as some post-racial, colorblind society but this film confronts that nonexistent reality head on and is just as applicable today as it was in 1995.

  • Philadelphia

    Philadelphia

    ★★★

    I appreciate the way the story is told and the performances here were outstanding. Tom Hanks really played his role extremely well. There’s a good amount of realism and really parallels the atmosphere and attitudes towards the AIDS epidemic. With that being said, it is a movie of it’s time and it just lacked in some areas concerning script, filmmaking, etc...

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★½

    Beautiful gowns, absolutely gorgeous gowns. Gowns being the technicality of the design, CGI, etc... Aside from that, I didn’t really feel anything from this movie. The most impactful moment was the end sequence before and after the credits. I don’t know, maybe superhero movies just aren’t for me.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★★

    psychotic girlbosses aren’t the slay some of y’all might think it is. This movie delves hella deep into the ways in which capitalism, greed, and patriarchy can be so devouring. Even when you feel you’ve made it or tried to work in the system, you yourself just ends up consumed by it. Rosamund Pike truly gave a PERFORMANCE hunny!


    I loved the fact that there was literally no protagonist in this story. No hero, no person to really root for cause everyone is literally a terrible person (and honestly mirrors reality in a more hyperbolic sense).

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★★

    This was such a sweet and fun movie to watch even as an adult. It was full of so much ridiculousness and laughs and it truly made me so happy. Paddington is a freaking star!!!

  • Lilya 4-ever

    Lilya 4-ever

    ★★★★

    I’m sorry but this movie is giving trauma for the sake of trauma. While I understand not all movies with this level of bleakness and sadness has to have a happy ending it, but it was just a constant spiral into more despair until death. Even the happy moments was just context for further depths of trauma. However, the acting, the emotions they were able to convey, the realism?!? That’s what really saved this for me. But would I ever watch this movie again? No.

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★★½

    What is crazy? What is the thing that differentiates us? Are we insane? are we refusing to see the truth? I can't say for sure, I don't think anyone can really and this movie speaks to that.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★½

    If incessant whining was a film, this would be it. Zendaya was the only good part to be honest.

  • 27 Dresses

    27 Dresses

    ★★

    jane is definitely a cancer and it shows...