Sort by

Kai has logged 61 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Action Stations

Action Stations

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Father and Godfather

Father and Godfather

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brillianty dlya diktatury proletariata

Brillianty dlya diktatury proletariata

1975
×
Read the review Edit this entry  
04
A Friend of the People

A Friend of the People

1918
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The John Akii Bua Story: An African Tragedy

The John Akii Bua Story: An African Tragedy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Princess

Princess

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Defying Everybody

Defying Everybody

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King of Devil's Island

King of Devil's Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Uyghurs

The Uyghurs

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
John and Irene

John and Irene

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Four Devils

Four Devils

1920
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Girl from the Marsh Croft

The Girl from the Marsh Croft

1917
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Man to Kill

The Man to Kill

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blind Child

The Blind Child

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Train of Shadows

Train of Shadows

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Take It Like a Man, Ma'am!

Take It Like a Man, Ma'am!

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Feuerherz - Die Reise der jungen Awet

Feuerherz - Die Reise der jungen Awet

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Take Care

Take Care

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mother

Mother

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Women

The Women

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Alamar

Alamar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Two-Faced Woman

Two-Faced Woman

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Pushover

Pushover

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jubal

Jubal

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry