Kai has logged 267 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twelve Angry Men

Twelve Angry Men

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cargo 200

Cargo 200

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Der Wunschzettel

Der Wunschzettel

2018
×
Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Girl from Trieste

The Girl from Trieste

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love and Death in the Garden of the Gods

Love and Death in the Garden of the Gods

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
M*A*S*H: 30th Anniversary Reunion

M*A*S*H: 30th Anniversary Reunion

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cannon Fodder: The Making of Lifeforce

Cannon Fodder: The Making of Lifeforce

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Anniversary

The Anniversary

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coma

Coma

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nanny

The Nanny

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Borgman

Borgman

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Nuit Des Horloges

La Nuit Des Horloges

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dear Wendy

Dear Wendy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Der Hammermörder

Der Hammermörder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Road to Wellville

The Road to Wellville

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Asterix Conquers America

Asterix Conquers America

1994
×
★½
Read the review Edit this entry