Kai has logged 53 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nobadi

Nobadi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interlude

Interlude

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bully for Bugs

Bully for Bugs

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
High Diving Hare

High Diving Hare

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Porky in Wackyland

Porky in Wackyland

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Old Grey Hare

The Old Grey Hare

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Runtime

Runtime

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of an Evil Millennium

Dawn of an Evil Millennium

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skinner

Skinner

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
NavelFable

NavelFable

1984
×
Edit this entry  
22
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Act of Vengeance

Act of Vengeance

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Demonic

Demonic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vittorio

Vittorio

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Head Film

Head Film

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Gift

A Gift

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Andy

Andy

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Softness of Bodies

Softness of Bodies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Requiem

Requiem

1968
×
Read the review Edit this entry  
17
Ron Rico

Ron Rico

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Snow

Black Snow

1971
×
Read the review Edit this entry  
17
Masque of the Red Death

Masque of the Red Death

1959
×
Read the review Edit this entry  
16
31/75: Asylum

31/75: Asylum

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Boys Next Door

The Boys Next Door

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
6/64: Mom and Dad (An Otto Mühl Happening)

6/64: Mom and Dad (An Otto Mühl Happening)

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
10/65: Self-Mutilation

10/65: Self-Mutilation

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sungazer

Sungazer

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Shining Sex

Shining Sex

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Spider's Stratagem

The Spider's Stratagem

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White Fang

White Fang

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paul Schrader: Man in a Room

Paul Schrader: Man in a Room

2020
×
Edit this entry