Sort by

Kaija has logged 99 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas King: In Full Armor

The Christmas King: In Full Armor

2015
×
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
Edit this entry  
10
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Edit this entry  
06
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
28
La Llorona

La Llorona

2019
×
Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
10
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
She's All That

She's All That

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
Edit this entry  
02
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Edit this entry  
30
Bratz

Bratz

2007
×
★★
Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Just Bea

Just Bea

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry