kaila has logged 303 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound City

Sound City

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
C.O.G.

C.O.G.

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pete's Dragon

Pete's Dragon

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Movie 43

Movie 43

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vamp

Vamp

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Bitten

Once Bitten

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Killing Season

Killing Season

2013
×
½
Read the review Edit this entry