Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
kaila Starr

kaila Starr

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for kaila
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • kaila’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Halloween Kills

    Halloween Kills 2021

    ½ Watched by kaila Starr 08 Nov 2021

    Nope 



    I can’t tell you how badly I wanted to walk out of the theater .

  • Mercy Black

    Mercy Black 2019

    ★ Watched by kaila Starr 04 Oct 2021

    BOOORRRRRRRRIINNNGGGGGGGGGGG

    On to the next

  • Boys from County Hell

    Boys from County Hell 2020

    ★★★★ Watched by kaila Starr 03 Oct 2021

    That was a fun vampire movie .




    Letgit couldn’t figure out if it was a vampire or a zombie at first but that could of been the weed confusing me .

  • Malignant

    Malignant 2021

    ½ Watched by kaila Starr 28 Sep 2021 3

    What a utter trash horror film .


    Hey James Wan … this is horror not fast and the furious … bring it down a notch and let us get scared ya fuck

  • The Woman in the Window

    The Woman in the Window 2021

    ★★★½ Watched by kaila Starr 20 May 2021

    Ok . Not bad 

    Kinda predictable.

    That fucking house though !!! So big ! Ahh . Was she like a secret millionaire??

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead 2021

    ★★ Watched by kaila Starr 20 May 2021 1

    Ok trying this thing out again … it’s been a LONG TIME . And don’t be surprised if I stop loging movies again too . 

    But something has to be said about this lack luster film. 

    ANYONE ELSE FEEL LIKE SO MUCH CHARACTER DEVELOPMENT WAS MISSING !? 


    The kid was good though , having to cry that much at that age on camera … props

  • The Court Jester

    The Court Jester 1955

    ★★★★ Watched by kaila Starr 08 Mar 2021

    Staring off Musial march a little late but ... I’ll catch up .

    . first up The Court Jester . The first time I saw this movie as a kid i instantly fell for Danny Kaye abs his humor , iv alway enjoyed his acting ... this film still is very fun and jokes I missed in my youth are rediscovered now . Totes recommend

  • The Final Girls

    The Final Girls 2015

    ★★★★ Watched by kaila Starr 21 Dec 2020

    This movie isn’t amazing my any means but take the concept of going into a movie like Last action hero and make it horror .

    Makes a fun Saturday night viewing .

  • Freaky

    Freaky 2020

    ★★★ Watched by kaila Starr 21 Dec 2020

    I wanted to love this .



    But it was just ok . But hey give it a watch it’s entertaining at least !

  • You Should Have Left

    You Should Have Left 2020

    ★★ Watched by kaila Starr 21 Dec 2020

    If the movie the “The Shining “ had a questionable fart ......

  • The Family Stone

    The Family Stone 2005

    ★★ Watched by kaila Starr 17 Dec 2020

    This is a Christmas movie ? 




    Seems more like a let’s still shit from our dying mom to me

  • The Christmas Chronicles: Part Two

    The Christmas Chronicles: Part Two 2020

    ★★★★ Watched by kaila Starr 17 Dec 2020

    Kurt russel is hot . 




    The end

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 103

Review Tags

37
  • this
  • i
  • kurt
  • please
  • was
  • yes
  • a fuck
  • already
  • are
  • blu ray
  • creepy
  • dirt bikes
  • dont
  • give
  • hammered
  • hot
  • in suits
  • it
  • just
  • like
  • main
  • man
  • men
  • more
  • much
  • my
  • my life
  • nextflix
  • no one
  • reads
  • rewatch
  • riding
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro