• Spider-Man: No Way Home

  • Don't Look Up

  • tick, tick...BOOM!

  • Encanto

  • Dune

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • The Green Knight

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

  • El Planeta

  • News of the World

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★

  • Soul

    ★★★★½

  • I Care a Lot

  • Tenet

    ★★★½

  • Hamilton

  • The Rental

    ★★★

  • The Half of It

  • Normal People

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Emma.

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Minari

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Little Women

  • Frozen II

  • Doctor Sleep

  • Knives Out

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Laundromat

    ★★★

  • Joker

  • The Assistant

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

    ★★★

  • Ad Astra

  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Crawl

    ★★★★

  • Daughter

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Men in Black: International

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

  • Eli

  • Avengers: Endgame

  • Guava Island

  • The Perfect Date

    ★★

  • Pain and Glory

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Big Time Adolescence

    ★★★

  • Brittany Runs a Marathon

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • Blinded by the Light

    ★★

  • Monos

  • Honey Boy

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bird Box

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½