Kala has logged 212 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
No eres tú, soy yo

No eres tú, soy yo

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★
Edit this entry  
18
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Sun

Black Sun

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Repast

Repast

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ornamental Hairpin

Ornamental Hairpin

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
★★★★
Edit this entry  
02
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★★
Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Edit this entry  
25
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Am Waiting

I Am Waiting

1957
×
★★★
Edit this entry  
20
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
I Lived, But...

I Lived, But...

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★
Edit this entry  
15
Intentions of Murder

Intentions of Murder

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★
Edit this entry  
12
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
10
I Will Buy You

I Will Buy You

1956
×
★★★★
Edit this entry  
09
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★
Edit this entry  
07
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Edit this entry  
06
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★
Edit this entry  
03
The Castle of Sand

The Castle of Sand

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Japanese Summer: Double Suicide

Japanese Summer: Double Suicide

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Pornographers

The Pornographers

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★★
Edit this entry