Kala has logged 28 entries for films during June 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ed Gein

Ed Gein

2000
×
Edit this entry  
29
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
Edit this entry  
25
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Collateral Damage

Collateral Damage

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry