Kaliofthedolls has logged 673 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ed and His Dead Mother

Ed and His Dead Mother

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Psychout for Murder

Psychout for Murder

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Shark Lake

Shark Lake

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Mission of the Shark: The Saga of the U.S.S. Indianapolis

Mission of the Shark: The Saga of the U.S.S. Indianapolis

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Murder of Nicole Brown Simpson

The Murder of Nicole Brown Simpson

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Russian Bride

The Russian Bride

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Full Circle

Full Circle

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Jesus Christ: Serial Rapist

Jesus Christ: Serial Rapist

2004
×
★★
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Colbert Christmas: The Greatest Gift of All!

A Colbert Christmas: The Greatest Gift of All!

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Savage Water

Savage Water

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Daniel & Ana

Daniel & Ana

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Heart of the Stag

Heart of the Stag

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Burn Your Maps

Burn Your Maps

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Tideland

Tideland

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Skyline

Skyline

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Poison Ivy

Poison Ivy

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Turtle Odyssey

Turtle Odyssey

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Togo

Togo

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Edit this entry  
17
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Edit this entry  
17
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Phenomenon

Phenomenon

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Daddy

Daddy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry