Kristian has logged 265 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mean Girls 2

Mean Girls 2

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
30
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Superswede: A film about Ronnie Peterson

Superswede: A film about Ronnie Peterson

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Edit this entry  
26
Tuesdays with Morrie

Tuesdays with Morrie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Icarus

Icarus

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Edge of Darkness

Edge of Darkness

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Payback

Payback

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
True Crime

True Crime

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Edit this entry