Kristian has logged 47 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Patton

Patton

1970
×
★★★
Edit this entry  
26
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Devil's Double

The Devil's Double

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★½
Edit this entry  
16
Steve Jobs: The Man in the Machine

Steve Jobs: The Man in the Machine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Edge of Darkness

Edge of Darkness

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
U-571

U-571

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★½
Edit this entry