Sort by

Kambole has logged 386 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
Edit this entry  
21
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
15
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sword of the Stranger

Sword of the Stranger

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Sorghum

Red Sorghum

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Tommy

Tommy

1975
×
Read the review Edit this entry  
19
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Gauche the Cellist

Gauche the Cellist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry