Kambole has logged 242 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
Read prior review Edit this entry  
27
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
12
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Giving Voice

Giving Voice

2020
×
Edit this entry  
07
Education

Education

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
23
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
Edit this entry  
14
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
27
City on Fire

City on Fire

1987
×
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
25
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Host

Host

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read prior review Edit this entry  
16
African Apocalypse

African Apocalypse

2020
×
Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
14
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
One Man and His Shoes

One Man and His Shoes

2020
×
Edit this entry  
09
Time

Time

2020
×
Edit this entry