Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Incendies

Incendies

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Present

The Present

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★½
Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
The Deads’ Visit

The Deads’ Visit

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1992
×
★★★
Edit this entry