Sort by

Jay has logged 503 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Afraid So

Afraid So

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mouth

The Mouth

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Used to Be a Filmmaker

I Used to Be a Filmmaker

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Cilaos

Cilaos

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sun Song

Sun Song

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
26
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Work

The Work

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spiral Jetty

Spiral Jetty

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prayer

Prayer

2002
×
Edit this entry  
08
Undertow

Undertow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
03
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
Read the review Edit this entry  
30
Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death and Transfiguration

Death and Transfiguration

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Worm

Worm

2001
×
Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry