Sort by

Jay has logged 267 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Instant Family

Instant Family

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
A Fleeting Passage to the Orient

A Fleeting Passage to the Orient

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Toward Jerusalem

Toward Jerusalem

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
The Paper Bridge

The Paper Bridge

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Counting

Counting

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annas Ankunft in Freiburg und die Wohnungssuche mit ihrer Freundin Sabine

Annas Ankunft in Freiburg und die Wohnungssuche mit ihrer Freundin Sabine

×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
08
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
100 Years of Adolf Hitler – The Last Hour in the Führerbunker

100 Years of Adolf Hitler – The Last Hour in the Führerbunker

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terror 2000

Terror 2000

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
Edit this entry