ducksauce has logged 32 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★½
Edit this entry  
15
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Memories

Memories

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Your Name.

Your Name.

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★½
Edit this entry  
13
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
½
Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry