• Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★★

    holy fuck fuck fuck this is his best *picture* yet

  • Chicken Run

    Chicken Run

    ★★★★★

    I am who I am today because of Chicken Run

  • Confess, Fletch

    Confess, Fletch

    ★★★

    Silly, cute fun!

  • Cruel Intentions

    Cruel Intentions

    ★★

    I give it 2 stars with respect because it was still so much fun

  • Scooby-Doo

    Scooby-Doo

    ★★★★★

    don’t even fight me on this one because you will lose

  • Blonde

    Blonde

    Doesn’t even deserve a rating. Disgustingly vile and completely unnecessary portrayal of a fictionalized Marilyn.

  • Casino

    Casino

    ★★★★

    take a shot every time Scorsese plays the Stones in his movies

  • Sweet Smell of Success

    Sweet Smell of Success

    ★★★★★

    I’m so sad I’ve gone 25 years of my life without this movie. Easily one of my all-time favorites now. Blackmail! Infidelity! Showbiz! Tony Curtis and those eyes! If this movie sucks then I’m a pretzel, or something like that.


    Also James Wong Howe <3 shows his mastery of the camera yet again.

  • On the Waterfront

    On the Waterfront

    ★★★★

    “You wanna hear my philosophy of life? Do it to him before he does it to you.”

    Elia Kazan really had the gall to make this as a way to defend himself post-blacklist but my god am I glad we were able to see Brando and Eva Marie Saint give such incredible performances. Both clearly such natural talents and maybe one of the best introductory performances ever by Saint.

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

    ½

    literal trash but still fun

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★

    can confirm Bella is loca

  • The Twilight Saga: New Moon

    The Twilight Saga: New Moon

    fun