Sort by

Kane has logged 594 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry