Kane has logged 27 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry