Sort by

Kane has logged 221 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Movie 43

Movie 43

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dual

Dual

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
She Said

She Said

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Curtains

Curtains

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry