Sort by

Elif has logged 40 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ethos

Ethos

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mortal World

Mortal World

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
cat city

cat city

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★
Edit this entry  
02
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2084: Video Clip for the Trade Unions' Reflection and Pleasure

2084: Video Clip for the Trade Unions' Reflection and Pleasure

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grim

Grim

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Snails

The Snails

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★½
Edit this entry  
28
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
★★★½
Edit this entry  
28
Angel

Angel

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Edit this entry