Sort by

Luke has logged 117 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★
Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Virginia

Virginia

2010
×
★★½
Edit this entry  
07
Game Change

Game Change

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ouija

Ouija

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Girl

The Girl

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tammy

Tammy

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry