Steven has logged 338 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ill Manors

Ill Manors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Problem Child

Problem Child

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
High Tech, Low Life

High Tech, Low Life

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Butler

The Butler

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Congress

The Congress

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Battery

The Battery

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Utopia

Utopia

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
2046

2046

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Patience Stone

The Patience Stone

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
School Daze

School Daze

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Circles

Circles

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Horses of God

Horses of God

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
More Than Honey

More Than Honey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Major

The Major

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Magnificent Haunting

A Magnificent Haunting

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am Breathing

I Am Breathing

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry