Steven has logged 45 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
Read the review Edit this entry  
29
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Source Family

The Source Family

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Terms and Conditions May Apply

Terms and Conditions May Apply

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drug War

Drug War

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fruit Hunters

The Fruit Hunters

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night Across the Street

Night Across the Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Solaris

Solaris

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Crash Reel

The Crash Reel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mon Ami

Mon Ami

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
Natural Selection

Natural Selection

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gatekeepers

The Gatekeepers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry